Prejsť na obsah

ARABICA VS ROBUSTA – Aký je rozdieľ?

ARABICA VS ROBUSTA – Aký je rozdieľ? - FutureCoffee.eu
ARABICA VS ROBUSTA – Aký je rozdieľ?
Svetový trh s kávou ovládajú dva druhy – Arabica vs Robusta. Prvý menovaný sa teší o niečo väčšej obľube, oba druhy však majú svoje zásadné postavenie v konzumácii tohto zázračného nápoja. Každý milovník kávy si nájde to, čo mu vyhovuje najviac. Experimentovať sa však vždy oplatí a ak aj nepatríte k fanúšikom jedného z týchto druhov, za vyskúšanie rozhodne stoja. Existuje medzi nimi niekoľko rozdielov a tým najdôležitejším je ich chuť.


ARABICA VS ROBUSTA – Aký je rozdieľ? Časť 1.
PREČO JE ARABICA OBĽÚBENEJŠIA?
Je to práve kvôli jej chuti, ktorá je ovocnejšia a sladšia v porovnaní s Robustou. Väčšina konzumentov kávy teda pije Arabicu, Robusta je ale taktiež populárna. Zrná Robusty sú horkejšie a kyslastejšie, napriek tomu si však nájdu cestu do espress či silnejších typov kávy. Ak milujete silnejšiu a výraznejšiu chuť s vyšším obsahom kofeínu, tento druh bude vašou voľbou. Arabica sa vďaka vyššiemu obsahu cukru využíva vo väčšine kávových nápojov po celom svete. Naozaj kvalitné zrná Robusty sa však chuťou vyrovnajú aj Arabice a mnohokrát ju dokonca prekonávajú.


ARABICA VS ROBUSTA – Aký je rozdieľ? Časť 2.
CHUŤOVÉ ROZDIELY MEDZI ARABICA VS ROBUSTA – Aký je rozdieľ?
Arabika (Coffea arabica)
Arabika sa pestuje vo výškach od 600 do 2000 m.n.m. Dorastá do výšky až 3 metrov a prvú úrodu plodí po 4 až 5 rokoch. Je náchylná na rastlinné choroby a preto jej pestovanie je aj náročnejšie. Tvorí viac ako 60% svetovej produkcie. Oproti Robuste obsahuje asi 2x menej kofeínu. V chuti kávy pripravenej zo zŕn Arabiky môžeme cítiť ovocnejšie chute a trocha viac kyslosti. Konečná chuť však závisí od mnoho iných faktorov napríklad ako bola káva spracovaná, pražená a najmä pripravená. Medzi najobľúbenejšie odrody Arabiky z našej ponuky patria, Brazilia, Colombia, Ethiopia, Cuba a Salvador

 

 ARABICA VS ROBUSTA – Aký je rozdieľ? Časť 3.

Robusta (Coffea Canephora)
Robusta sa pestuje vo výškach do 800 m.n.m. Oproti Arabike môže dorastať až do výšky 15 metrov. Je odolná voči chorobám a menej náročná na pestovanie. Prvú úrodu plodí už po menej ako 2 rokoch. Obsahuje niekedy až 2x viac kofeínu ako Arabika. Preto ľudia, ktorí pijú kávu najmä kvôli kofeínu by mali siahať skôr po zmesiach obsahujúcich Robustu. Napríklad ako náš Espresso Blend alebo náš Créma Blend. Robusta vyniká horkou chuťou a zemitosťou. V našej ponuke nájdete aj 100% Robustu z VietnamuARABICA VS ROBUSTA – Aký je rozdieľ? Časť 4.
Arabica však obsahuje až o 60% viac lipidov a skoro dvojnásobok prírodných cukrov, vďaka čomu je jej chuť väčšine ľudí príjemnejšia a z toho dôvodu je na špičke celosvetovej konzumácie kávy.

ARABICA VS ROBUSTA – Aký je rozdieľ? ARABICA VS ROBUSTA – Aký je rozdieľ? 

Pridať komentár

Upozorňujeme, že komentáre musia byť pred publikovaním schválené

Limitovaná produkcia

Naša káva je limitovaná mesačne napraženými kilami

Zásada čerstvého praženia

Každé odoslané balenie obsahuje len čerstvo praženú kávu

Ste súčasťou komunity

Pri pití Future Coffee si naša komunita dobrosrdečných ľudí posiela energiu.

Expresné DPD dodanie

Všetko začne po prvej šálke ktorú môžete mať u Vás už od 24h