Prejsť na obsah

AKÉ POZNÁME TYPY PRAŽENIA?

AKÉ POZNÁME TYPY PRAŽENIA? - FutureCoffee.eu
AKÉ POZNÁME TYPY PRAŽENIA?
Rozdelenie kávy podľa stupňa praženia
Jednotlivé fázy praženia ovplyvňujú chuť, vôňu a farbu kávy. Na prvý pohľad vieme rozlíšiť len farbu, preto je pri rozdelení smerodajná.
AKÉ POZNÁME TYPY PRAŽENIA? Cinnamon
Vývojová fáza praženia je v tomto prípade vynechaná a praženie končí hneď na začiatku prvého pukania. Káva je svetlá, veľmi kyslá a jej telo je slabé.
AKÉ POZNÁME TYPY PRAŽENIA? City
Praženie sa tu končí tesne po prvom pukaní. Takto pražená káva je vhodná na filter. Je sladká, má silnú ovocnú kyslosť a slabšie telo.
AKÉ POZNÁME TYPY PRAŽENIA? City +
Káva je už na pohľad tmavšia, pretože karamelizácia pri pražení trvá dlhšie. Telo zrna je mohutnejšie a kyslosť kávy je slabšia. Vyvážená a sladká káva je vhodná na filter, ale ani espresso nepokazi.
AKÉ POZNÁME TYPY PRAŽENIA? Full City
Praženie končí pred druhým pukaním, ale tu už mohlo dôjsť uvoľneniu kávových olejov a vzniku malých olejových škvŕn. Telo kávy je stredne silné a acidita je minimálna. Káva zanecháva orieškovú, karamelovú alebo čokoládovú chuť a bežní konzumenti po nej siahajú najčastejšie.
AKÉ POZNÁME TYPY PRAŽENIA? French
Po karamelizácii zrna nastupuje uhoľnatenie (karbonizácia). Praženie končí až druhým pukaním a zrná sú olejnaté a mastné. Telo zrna je mohutné a v popredí je výrazná horká chuť, ale je otázne, či sa dá hovoriť ešte o chuti kávy. Tmavšia káva nie je silnejšia. Práve naopak. Zuhoľnatená káva kofeín stráca.
Stupeň praženia ovplyvňuje výslednú chuť vašej obľúbenej kávy. Čím vyšší stupeň praženia káve doprajete, tým bude horkejšia.

Pridať komentár

Upozorňujeme, že komentáre musia byť pred publikovaním schválené

Limitovaná produkcia

Naša káva je limitovaná mesačne napraženými kilami

Zásada čerstvého praženia

Každé odoslané balenie obsahuje len čerstvo praženú kávu

Ste súčasťou komunity

Pri pití Future Coffee si naša komunita dobrosrdečných ľudí posiela energiu.

Expresné DPD dodanie

Všetko začne po prvej šálke ktorú môžete mať u Vás už od 24h